30 Haziran 2015 Salı

Gülüm - Bir Çanakkale Romanı


Uzuuun zaman oldu bişeyler okumayalı. Dönüşü güzel bir kitapla yapmak istediğimi söyleyince bu kitabı önerdi arkadaşım. Sıkılmazsın , akıcı dedi.

Açıkçası başlarında çok sıkıldım. Çok basitti. Hatta sonlarına kadar da fikrim değişmemişti. Tamam okuduğum bir aşk romanıydı ama anlatım çok yalındı.  Anzak hemşire Helen gibi ben de bu savaşta Avustralya'lıların taa ordan kalkıp Gelibolu'ya niye geldiklerini anlamıyorum. Bu savaştan Anzakların eline ne geçecekti? Savaştan, kıyımdan, kandan başka bişey olmaz mı tarihte?

Lanet olsun ki şu zamanda bile hala kan akıyor, kıyımlar yapılıyor, insanlar işkencelere maruz kalıyor. Benim sosyal medya hesaplarım yok. Bazen eşimin hesabına şöyle bir girip baktığımda, izlediğim videolar, insanlığın öldüğünün kanıtları. İzleyemiyorum. İzlediğim kadarı tansiyonumu düşürmeye, içimi kıymaya yetiyor. Çocuklar, çocuklar ... :(
Hayata, adalete küfretmeyip napar insan?

Neyse kitapta savaştan da bahsetmiş. Ama Anzak ve Türk askerlerinin savaşta bile birbirlerine nasıl yardım ettiğini, yaralılarını düşman hattına nasıl taşıdıklarını, sarılarak ölen  iki askeri. Anzak bir hemşirenin anı defterini okuyacaksınız.

Sonunda ağladım. Sulugöz ben dayanamadım.Gelibolu'yu daha yoğun duygular içinde anlatmasını isterdim.
Basit ama güzel bir kitaptı.

Var mı Çanakkale'yi anlatan, tavsiye edeceğiniz bir kitap?

6 yorum:

 1. Biz mutlaka ağlayacak bişey buluruz hem okuduğumuzda hem izlediğimizde...
  Nedir bu ağlak halimiz yahu :)

  Öpüyorum seni

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En sevmediğim huyum biliyor musun Şebo. Çok isterdim dirayetli olmayı. Ota moka ağlanır mı yahu. ben ağlıyorum emin ol.

   Muck bebeem.

   Sil
 2. Son dönemde bilim kurgu-fantastik-polisiye gibi kitaplara öyle sardım ki gerçekten yaşanmış kitapları öneremiyorum, maalesef haberim yok..

  Bu tahammülsüzlüğün bu hoşgörüsüzlüğün nedeni ne biliyor musun? bencillik.. Yani herkes özgürlüğü kendi için istemesi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arkadaş "Gece Evi" serisini getirdi. Başlayamadım bir türlü. Oysa Açlık Oyunları serisine bayılmıştım. Bana da o türler lazım.
   Şimdi başladığım kitap daha da beter.
   Bitince yazarım. Okudukça içim burkuluyor.

   Sil
 3. ben de felsefik kitaplar okudum açıkçası yordu beni,
  şimdide kafka'nın milenaya mektuplar kitabını okuyorum o kadar yormuyor :))

  YanıtlaSil
 4. fılm ızledım canakkalede cekılmıs ama kıtap yok yogun hıslerı barındıran keza tarıh kokan memleketımde anlatılamıyor o hısler

  YanıtlaSil

Sen de yaz yaz yaz
Bir kaç satır yaz
Dök içindekileri :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...