3 Mayıs 2012 Perşembe

Dün akşam,

hem Kuzey Güney var, hem voleybol maçı var, hem de uyumamakta direnen Ece var.

İş çıkışı Ece'yi almaya gittik anneanneden. Ece hanım aşağıda, fırında dedesinin yanında. Sokakta komşunun kızları top oynuyor. Ece'yi çağırıyorlar , bizimki karşı kaldırımdan bağırıyor:
-Gelemeeeem, izin vermiyorlaaarr.

Halbuki sormadı bile. Ben de tuttum kolundan geçirdim karşıya ve yakan top oynaşını izlemeye başladım. Öyle mutlu bir tablo vardı ki karşımızda. Babası koşan, terleyen, tişörtü kirlenen, kolunun altında topu tutan, sakız çiğneyen kızına bayıldı. Bir ara ben de katıldım oyuna. Eve giderken umutluyduk.

Voleybol maçını açtım ama sadece dinliyorum. Sofrayı kurdum, yedik , kaldırdık derken, koridorda bulduk kendimizi. Yakan topa kurallarına uymadan evde de devam ettik. Hala umutluyduk.

Maçı yendik galiba, izleyemedim ki. Kuzey'in özeti de bitti. Haydi dedim benden buraya kadar. Şimdi artık benim zamanım. Geldi kucağıma çöreklendi kızım, kıpır kıpır. Yerinde uyumaktansa kırk büklüm olarak kucağımda uyumayı yeğliyor. Saat 22:00 yi geçeli çok oluyor ama hala kucağımda uykuya dalamayan bir cüce var. Oysa bizim umudumuz vardı, yorulmuştur belki erken uyur diye :)En sonunda dayanamayıp bombayı patlatıyor:
-Anne gözlerimi uyutamıyorum...

19 yorum:

 1. Ne güzel sokakta yakan top oynama şansı varsa Ece'nin, ben çocuğumun sokakta oynayabileceğinden ümidi çoktan kesmiştim.

  Üzülüyorsun Nilhanım bir de kız kreşi sevmiyor diye, yahu bu imkanlar varken çocuk elbet gitmek istemez kreşe. neyse bekliyoruz hanımefendinin fotoğraflarını yıl sonu gösterisinde ;)

  En erken saat 10 da uyuyor bizimki de, dünden önceki gün 12 ye geliyordu yatakta sızdığında, sanırım Ece gibi sorunu var gözlerini uyutmakta :)

  YanıtlaSil
 2. ay yerim ben onu ya..:))...yakan top oynamayali yillar olmus..:(((

  YanıtlaSil
 3. ay yerim ben onu ya..:))...yakan top oynamayali yillar olmus..:(((

  YanıtlaSil
 4. şanslı ece :)
  artık sokakta oynayabilen şehir çocukları az. ben de buna müsait bir sitede oturuyorum. çocuğum yok, ama çocukları gözlemliyorum da, hiçbiri sokak oyunlarını bilmiyor. geçen gün baktım, birinin altında bisiklet, birinde scooter, diğerinde paten... en fazla futbol oynuyorlar nadiren... bir gün çıkıp dışarı, öyle oynanmaz böyle oynanır diye isyan edesim var :))

  YanıtlaSil
 5. Annesi aslında o uyuyacak ama gözlerini uyutamıyor:))

  YanıtlaSil
 6. Esra: Bizim çocukluğumuzun geçtiği mahalle. Oynadığı çocuklar da ilkokul çocukları :D Ama anladığım Ece kendinden büyüklerle daha mutlu yaşıtlarına nazaran:)Bugün anneannesi de sabunlu su yapmış , balon üfürüp durmuş. Ee bir de bahçe kirlenme derdi de yok. O da haklı ama dediğin gibi yazın tatil, kışın okul olduğunun bilincine varması gerekiyor.
  Esra benim kızım babası gibi uyku düşmanı. Cumartesi gece 01:30 da uyudu. en son babası nöbeti devralmıştı :D


  Rozerin'in annesi: Aytencim hakikaten ne güzel çocukluktu bizim dönemimiz.

  YanıtlaSil
 7. Sırrakalem: Hakikaten yüzbinlerce çocuktan şanslı. Bu yaz ona korkmadan kirlenmeyi öğretecem. Toprakla haşır neşir olmasını, çamurla da oynanabileceğini... bizim eksiğimiz çocuklar. yaşıtlarımız yok. bizler sokağa dökülsek, hepsini cebimizden çıkarırırız bildiklerimiz konusunda.


  Duru Ecrin'in annesi: Bütün suç gözlerinin :D

  Serpil: Yoksa uyumaz mı hiç :D

  YanıtlaSil
 8. uyumaz uyumaz bu çocuklar UYUMAZZZ :))

  YanıtlaSil
 9. Ece'm, gözlerin uyusa sen çoktan uyursun di mi kuzum:)

  Ben ne keşfettim kardo, dün aynı yöntemleri denemişiz, ilk kez saat sekiz gibi parka bile gittiler babasıyla,öncesi evde kudurmaca, üstüne duş.fazla enerjik oluyor böylece, yorulmanın aksine o gözler bir türlü uyumuyor:) bizdeki versiyon uykum bitti ki benim, gelmedi anlamında...

  YanıtlaSil
 10. Oh bu güzel haber böyle böyle alışacak bencede bir bakmışsın izin vermiyorlar değil gizli gizli kaçacak.Kesinlikle kirlenmek güzeldir,insanın üzerinden negatif enerjisini alır.Gözlerini uyutamıyormus kıyamam ben kuzuya

  YanıtlaSil
 11. ya ben sana öğlen yorum yazdım bu ne kayıtı daha mutfağa gidip yemek yapıcam yaaaaaaaaaaaaa:)yani hiç bir iş yapmadım ben daha .
  bizim ki gece 12 de uyuyudu oh dedim geç kalkar yatrım bende sabah 04:45 yataktan düşmüş yanımıza geldi:)uykusu dağıldı(üç gündür kendi yatapına alıştırma turunda:)
  yine yanımızda yattı niyeymiş
  -yatayadan düşüyom gelcem sizle yatcam

  bizimkide zombi gibi yat diyosun yatmaz:)nasıl beceriyor şu becerikli hatunlr saat olayını valla saygıyla önlerinde eğliyorum başka da bşiey demiyorum
  sevgiler

  YanıtlaSil
 12. Nihan içimçoştu wallahi sen öyle yazınca benimde oynayasım geldi

  Kızımminik ama başında durarakta olsa bende sokak kültürünüde öğrenmesini sağlayacağım

  bu arada o nasıl bir cümle öyle ya yerim ben o ece'yi

  YanıtlaSil
 13. Nilhanım o güzel gözlerinden öpeydin ya ; belki öyle uykuya dalardı :)
  onun bıcırık dillerini yerim ben..Ne güzel sözler söyleyiveriyorlar bir çırpıda :)

  YanıtlaSil
 14. cingoz! uyutamayan gozlerinden operim:))

  YanıtlaSil
 15. Süreyya: vallahi doğru söylüyorsun. Büyüyünce bir dk daha uyumak için yalvaracaklar ama :D  Nil: Sizin versiyon da güzelmiş:D yaratıcı sıpalar. yeni yöntemler dener de başarılı olursan haberim olsun nilim.


  Ayla: Babası çok güldü ama ya :) Gözlerine ferber yapalım Ece'nin :D

  YanıtlaSil
 16. sezobigo: özür dilerim bigom ya. unutmamak adına not aldım sadece :D dün ben kızımın yanındaydım. her yerim tutulmuş :D Kaynım geldi ya Almanya dan çocuklar saat 8 olunca oldukları yerde sızdılar benimki hala cin gibi. utandım yeminle :D


  Bal yanağın hikayesi: İstop, yakantop, kule yıkmaca... nasıl coşmasın ki insan :D


  Düşlerimden inciler: gülmekten aklıma bile gelmedi ki İlknurum:D


  Seyhan: harbi cingöz :D bu kelime cuk oturdu

  YanıtlaSil
 17. yani annesi.çocuk ne yapsın gözleri uyumuyor:))

  YanıtlaSil
 18. sokakta oynamak gibisi var mı harika
  kimbilir ilerde fıstığın da milli olduğunu görür, heyecanla seyrederiz hayırlısıyla
  öpücükler sevgiler

  YanıtlaSil

Sen de yaz yaz yaz
Bir kaç satır yaz
Dök içindekileri :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...