24 Ağustos 2011 Çarşamba

Mucizem'e


Pişmanım. Hem de eşekler gibi pişmanım. Biliyorum sen unuttun ama ben bugün İlknur teyzenin ve Sedo kızın yazdıklarını okuduktan sonra yerin dibine girdim. Affet beni annem.

Oysa doğduğundan beri beni hiç ama hiç yormadın. Uykun, beslenmen, gelişimin her şeyin çok güzel. Emziği kendin bıraktın. Memeyi bırakırken bana hiç eziyet etmedin. Bitti dedim anladın.
Gündüz tuvalet alışkanlığını hemen kazandın. Biberonu çabuk unuttun ama biberonla birlikte sütü de unuttun . Mutlu olduğunda yerinde duramıyorsun. Koşuyorsun, zıplıyorsun. Beni özlediğinde geliyorsun sarılıyorsun , öpüyorsun. Beğenini hep dile getiriyorsun.Saçlarımı, beni koklamana “mis gibi kokuyorsun” demene bayılıyorum. Bu arada küçükken saçlarımdan az çektirmedin bana unutmadım . Sen de suya bayılıyorsun, meyveyi seviyorsun ama artık yemek seçiyorsun.Ben yanındaysam , benden başkasını görmüyorsun. Bütün zıpırlıklarını, mızmızlıklarını hep bana yaşatıyorsun. Yanımda uyumaya bayılıyorsun. Hele işin içine masal hikaye girmişse en az iki tane anlatmadan hayatta bırakmıyorsun . Bu aralar tek sorunumuz var gece tuvaleti. Henüz çok yeni başladık ama ben pes etmek istesem de sen asla pes etmeme izin vermiyorsun çünkü bez bağlatmıyorsun. Bir dee kreş mevzumuz var bizi zorlayan. Ama o da bizden ayrılmak istemeyişinden biliyorum. Kolay kolay kaynaşamıyorsun insanlarla hatta çocuklarla bile, ama kaynaştı mı da bırakamıyorsun, ayrılamıyorsun. Her ayrılık senin ağlamana sebep olmuştur. Ve babanın kızı olduğunu ispatlarcasına gece uyumayı reddetmen. Gece olmasından hazzetmemen.Sana kalsa hep sabah olmasını istersin.
Haa inadını da unutmamak lazım. Bazen ilgini çok kolay dağıtabildiğim gibi, bazense ne dersem diyeyim, ne yaparsam yapayım illa dediğin dedik, çaldığın düdük. Tamam sen de haklısın, karakterin oluşuyor. Seni 40 günlükken bırakıp işe başladım. Seni  günde 3-4 saat gördüm. Bazen eve gelirken uyurdun. Bilirim hiç istemiyorsun işe gitmemizi. Hala şimdiye kadar da işe gitmememiz için kırk takla atıyorsun.  Sana bağırmak istememe rağmen kendime hakim olamayışıma kızıyorum. Kendimden iğreniyorum. Dün bağırmakla yetinmedim eline vurdum. Niçin? Yemekte inatlaşıp tabağını yittiğin ve yoğurdunu masaya döktüğün için. Elin kızardı. Kızarıklığa bakıp ağladın. Sonra da usul usul kucağıma geldin. Lanet olsun içimdeki canavara.
Elime ne geçti ? Küçücük savunmasız bedenine yaptığım bu darbe bana ne kazandırdı ki? Ben nasıl ıslah olurum ki? Oysa sen benim mucizem, bana nefes verenimsin. Can suyum, ruhum, mutluluğumsun. “S” harflerini peltek söylesen de beni sevdiğini hep dile getir e mi meleğim.
Çünkü ben seni inanamayacağın kadar , anlatamayacağım kadar çok seviyorum.


Not: Sedo Kız ın postunu okuduktan, hele de kızıma o iğrenç hareketi sergiledikten sonra kızımı överek bir nebze de olsa içimi rahatlatmaya çalıştım. Böylelikle ilk defa mimlenmeden kendimi bir mime cevap yazarken buldum. Eğer isterseniz siz de, -elalem ne der, çocuğum şımarır, görmemişin bir veledi olmuş- kelamlarını duymazdan gelerek mucizelerinizi övebilirsiniz.

32 yorum:

 1. kızın kaç yaşındaaaa, yaramazlık yapmayan şımarık olmayan çocuk çocukmu ya bizler bu yaşımızda yapıyoruz onların yapması ayrı keyif (tabi bekara kolay gelir bunları söylemek ) :))

  YanıtlaSil
 2. güzel yazmışsın.
  kendine ceza verir gibi.
  her ebebeynin başına gelen ve sinirlenince gözü görmeyen, hatasız davranamayan insanlarız.

  YanıtlaSil
 3. :(Sende affet kendini annesi bak Mücizen seni affetmiş sokulmuş senin yanıbaşına.Malesef sinirlerimizi zorlabiliyor,sabırlarımızı deneyebiliyor bu bücürler.

  YanıtlaSil
 4. geçmiş olsun ikinizide, gerçekten tatil lazım galiba. egeye gelin, herkese iyi gelir. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 5. hepimizin zaman zaman uyguladımız şeyler,
  kendini bukadar da suçlama ne anneler var görüp okuduğumuz

  YanıtlaSil
 6. çok çok üstüne gitmişsin kendinin. En azından neyi tekrarlamayacağını biliyorsun canım. Üzme kendini
  çok çok öptüm :)

  YanıtlaSil
 7. İç sesinle konuşup bunun farkına varmışsın ya üzülme bu kadar..Anne kız mutlu göreyim hep sizi:)))

  YanıtlaSil
 8. Anneliğin yarısı vicdan azabı..aynı şeyleri defalarca yaşıyoruz..Üzme kendini ama sözünde durabilirsen çok çok takdir et iradeni..Bu arada biberondan sonra sütü bırakmaması için pipet alternatifini deneyebilirsin.Renkli pipetlerle sütten meve suyundan ayrılmamış olduk biz..Sevgiler..

  YanıtlaSil
 9. maşallah küçük böceğe.. allah nazarlardan saklasın.. arada anne kız arasında böyle çekişmeler olabilir.. süreklilik kazanmadığı sürece problem yok.. hadi barış kendinle...

  YanıtlaSil
 10. İçindekileri çok güzel yazmışsın. Ben de bazen sesime hakim olamıyorum. elime de. Çok ama çok üzülüyorum. Ama onlar öyle çabuk unutup sarılıyorlar ki. Onlardaki o yüce kalp biz büyüklerde yok maalesef. üzme kendini.

  YanıtlaSil
 11. tekrarlamadıktan sonra hiiç önemi yok Nilhanım. bak Mucizen unutmuş bile. harap etme kendini. neyseki bu yaptığından utanabilen annelerdensin sen, Allah çocukları utanmayanlardan ve hatta yaptığının farkında bile olmayanlardan korusun...

  YanıtlaSil
 12. bu böcüklr unutuyorda biz unutmuyoruz dimi mucizem galiba en bize düşen de bu vicdan azabı yani en kötüsü.kim mükemmel ki hele ben anlatsam benimle ilişkini keser bloğa uğramazsın ama baen hiçde istemediğimiz şeylerle karşı karşıya gelebiyoruz.ama kimse de evladını bile bile üzmez.

  YanıtlaSil
 13. hypo: sinirlerimi aldırmam lazım arkadaşım.

  Ayla: hakkım yoktu be Aylam. ufacık el kadar bebe . ne oldu başım göğe mi erdi? offf

  aslı: ahh ege. kalbim ege de kaldı. haftaya full kızımlayım. telafi edeceğim inşallah

  YanıtlaSil
 14. Elif-kayra: rabbim hiç birimizi onlardan eylemesin. Islah etsin bizleri de onları da

  Bahar: Ya aslında en çok yaralayan hiç bir şey olmamış gibi kuzumun gelip bana sarılması. sağol cnm. muck

  Sihirli günce: inşallah önümüzdeki hafta telafi edeceğiz canım

  YanıtlaSil
 15. anne kraliçe: İnşallah terbiye edeceğim kendimi.

  pipeti denedik teyzesi ama maalesef çözüm olmadı. bazen aklına esiyor kendiliğinden istiyor bazen hiç sormuyor bile. neyse ki yoğurt ayranı bol tüketiyor.tşk&sevgiler

  Sevgi: :) eyvah desene daha çok atışmalarımız olacak bizim. kendime hakim olmayı öğrenmeliyim.sağol cnm

  roseness: işte beni en derinden etkileyen ciğerimi sızım sızım sızlatan bu neslim. onların yüreklerinin masumiyeti, büyüklüğü. biz olsak intikam alma planları kurardık, onlar ise bizlere sığınıyorlar :(

  YanıtlaSil
 16. Tibetimin annesi: Allah korusun yavruları o tür annelerden.Bayram tatili hepimize iyi gelecek inşallah.
  sağol sibelim.

  Sezobigo: aynen öyle bigom. unutamıyoruz.ben de senin anlattığın gibi biri olduğuna inanmıyorum. sinirlerimizi aldıracağımız bir yer biliyor musun ??

  YanıtlaSil
 17. O Sen'in canın,bilerek ve isteyerek O'na bir kötülük yapman mümkün mü ? hem öyle olsa o prenses Sana bir daha öyle sokulur mu ?
  yanmışsın zaten kendi cehenneminde,yeter artık kendine daha fazla ızdırap etme ( amma da kafiyeli oldu) oyyy öperim o minik kuzuyu :)

  YanıtlaSil
 18. sende her anne gibi gayet doğal bir tepki vermişsin, kendini bu kadar suçlama, sabırda bazen bir yere kadar.zaman zaman cidden çıldırtıyorlar, duvarlarla tokalaştığımı çok iyi hatırlarım :)) yeterki O'na zarar vermeyeyim ama sinirimide biryerlerden çıkartayım diye.. hepsi geçiyor en sonunda...
  derin bir nefes al çünkü küçük mucizeler bir sonraki adımlarında,
  gülümsemelerinde herşeyi unutturuyorlar....

  YanıtlaSil
 19. Şu yazdıkların öylesine içten, öylesine güzel ki. Hiçbirimiz melek değiliz. Yoruluyoruz, kendimizi tükenmiş hissediyoruz, yetişmeye çalışıp yetişemiyoruz, sabrımız sınırlı... İnsanız işte. Bir kere yapmış çok üzülmüşsün. Bir daha yapmazsın eminim. Ama kendine de yüklenme böyle. Sen iyi hem de çok iyi bir annesin

  YanıtlaSil
 20. kimin ne dediğinin ne önemi var...başverrrr..maşallah..maşaşallah41 kere...:) sevgiyle

  YanıtlaSil
 21. Canım benim kendini bu kadar yıpratma...eminim ki bu yaşadığın vicdan azabındna sonra gerisini getirmezsin...hem sadece ellerine azıcık dokunmuşsun...
  Çocuklar bazen sabır zorlamanın üzerine çıkıyor öyle durumlarda kontrollü olabilmek için farklı taktikler geliştirmek lazım galiba.bende sürekli plan değiştiriyorum.A ,B , C , D bakalım kaç plan değiştireceğiz ?
  Umarım azıcık rahatlamışsındır , vizdan azabın durulmuştur...

  YanıtlaSil
 22. Olur öyle arada Nilhan'cım... Tabii ki vicdan azabı çekmekte haklısın ama biz de etten-kemikten insanız... kadınız... çalışıyoruz, yoruluyoruz, bütün dünya üzerimize geliyor bazen, yine de koşa koşa evimize gidiyor, kalan tüm ilgimizi, sabrımızı, enerjimizi veriyoruz çocuklarımıza son damlasına kadar. Elimizden geleni yapmak için yırtınırken arada sırada hatalar da yapıyoruz. Telafi ediyoruz ama... Daha yolun başındayız... Onlarla beraber biz de büyüyüp öğreneceğiz. Derin bir nefes alacağız, iyi olacağız:)

  YanıtlaSil
 23. sedo kız: hakikaten iyi döşedin mısraları:) bugün dışarı çıkacaz ve eminim kızım çok mutlu olacak:) tşk ederim arkadaşım

  Yelda: bu tepki son olur inşallah . dün içimden saymayı başardım Yelda.Umarım büyüdüklerinde unuturlar bütün kötü anıları

  elif ada: yetişmeye çalışmak beni benden soğutuyor Umur. o zamanla yarışırken kızıma sesimi yükseltmekten kendimden tiksiniyorum.İnşallah ilerde kızım da senin gibi düşünür canım. Tşk

  YanıtlaSil
 24. Dilek: sevgiler Dilekçim. özlettin kendini

  içimizdeki karnaval: İlknur bir yeri geliyor üç kişi kızımın inadını kıramıyoruz. çığırımdan çıktığımda sesimin çıkmasına engel olmalıyım. senin planlar işe yarıyorsa tüyo istiyorum canım. muck

  rüzgarlıgünlervegeceler dün başardım Görkem. derin nefes aldım içimden saydım. Ayrıca bağırarark ağlayarak konuşan kızıma onu anlamadığımı söyledim defalarca ve kızım ses tonunu ayarladı benden güzel bir şekilde rica etti. Sabır yükletmek istiyorum. var mı bildiğin ucuza yükleyen bir yer :)

  YanıtlaSil
 25. bir aşk anneden kıza bu kadar güzel mi anlatılır
  sevgilerimle

  YanıtlaSil
 26. Çocuklar büyürken böyle şeyler olur çok normal ama önemli olan ders almak ve kendini fazla üzüp yıpratmamak.Sen çok iyi bir annesin canım bunu bil yeter bence. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 27. Tatlım çocuk doğurmak kolay ama iyi bir evlat yetiştirmek, iyi anne baba olabilmek büyük özveri ister bunlar da hayatın tadı tuzudur.belii ki çok bunaldığın bir döneme rastlamış. onu içtenlikle kucakla ve her fırsatta sevgini kelimelerle söylemeyi ihmal etme.. bende bir anneyim her yaşın ayrı bir zorluğu ve de güzelliği vardır. Büyüdükçe de onlar sadece şekil değiştirerek hep hayatımızda oluyorlar. Ben hepinizin kadir gecesini ve bayramınızı bu vesile ile kutluyorum sevgilerimi bırakıyorum.

  YanıtlaSil
 28. yemekbiraşk: hoşgeldiniz. tşk ederim. aşkım kusursuz olsa keşke

  çeşnici handan: tekrarı olmaması için elimden geleni yapacağım. sizin gibi arkadaşlar beni kendime getiriyor. sevgiler canım

  sitare: mimi cevapladım ben ama senin blogda bir sorun var ne zaman tıklasam antivirüsüm cıyak cıyak bağırıyor

  şükran: hamilelik; başında bahar yelleri
  doğum; rüzgarın esip geçmesi
  ama terbiye; ruhunla birlikte canının çıkması demiş bir arap atasözü
  hayırlı bayramlar arkadaşım. sevgi ve muhabbetle

  YanıtlaSil
 29. Benim planlarımın hiç biri tutmadı henüz , arada tutar gibi oluyor ama hemen modası geçiyor beyfendi için...Nabza göre şerbet kıvamında bişey olsa keşke...

  YanıtlaSil
 30. Hepimizin zaman zaman yaptığı hatalar. hata diyorum çünkü onlar daha 3 bile olmadılar...Bağırdığım zaman bile gelip annecin seni çokkk seviyoyum demiyormu işte aynı senin yaşadıkların gibi kendimi öldürmek istiyorum. Ama laf aramızda dayanılacak gibi değiller Nilllll o inat varya o inat:)))))

  YanıtlaSil

Sen de yaz yaz yaz
Bir kaç satır yaz
Dök içindekileri :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...